Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym na antenach TVP oraz Eurosportu

W dniach 22-30 września 2018 r. w austriackiej miejscowości Innsbruck, odbędą się mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym. Będzie to trzecia zorganizowana w tym kraju impreza tej rangi (poprzednio 1987 i 2006). Transmisje na antenach TVP oraz Eurosportu. Jazda drużynowa na […]

W dniach 22-30 września 2018 r. w austriackiej miejscowości Innsbruck, odbędą się mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym. Będzie to trzecia zorganizowana w tym kraju impreza tej rangi (poprzednio 1987 i 2006). Transmisje na antenach TVP oraz Eurosportu.

Jazda drużynowa na czas grup zawodowych mężczyzn i kobiet w mistrzostwach świata ma krótką historię, która właśnie dobiega końca. Wprowadzono ją do programu w 2012 roku, ale nie cieszyła się wielkim uznaniem ekip. W 2016 roku w Katarze do startu zgłosiło się tylko osiem męskich zespołów World Tour. W 2020 roku w Yorkshire ma ją zastąpić nowa konkurencja. Sprawujący od roku funkcję szefa UCI David Lappartient wspomniał w jednym z wywiadów, że być może będzie to jazda drużynowa na czas zespołów mieszanych.

W Innsbrucku przystąpi do rywalizacji 21 męskich zespołów, w tym 12 z 18 ekip World Tour. W składzie Sky pojedzie Kwiatkowski, który przed rokiem z kolegami z brytyjskiej drużyny zdobył brąz. Mocnym punktem Bora-Hansgrohe będzie Maciej Bodnar. Na starcie stanie też polska grupa CCC Sprandi Polkowice. Podopieczni Piotra Wadeckiego będą szczególnie mocno zmotywowani, ponieważ od przyszłego roku ekipa otrzyma licencję World Tour i wciąż trwa kompletowanie składu.

Ponadto w szerokich składach swoich grup w jeździe drużynowej są: Łukasz Wiśniowski (Sky), Paweł Poljański (Bora-Hansgrohe), Piotr Konwa (Elkov-Author), a także Anna Plichta (Boels-Dolmans) i Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM).

W środę Kwiatkowski i Bodnar będą się ścigać w jeździe indywidualnej na czas. Punktem kulminacyjnym mistrzostw będzie 30 września wyścig ze startu wspólnego. Kwiatkowski, mistrz świata z Ponferrady (2014), pojedzie w nim m.in. z Rafałem Majką. Obaj w minioną niedzielę w Madrycie ukończyli wyścig Vuelta a Espana.

Trasa w Innsbrucku jest niezwykle wymagająca i stawia w roli faworytów dobrych wspinaczy, takich jak zwycięzca Vuelty Brytyjczyk Simon Yates. W trzech ostatnich czempionatach triumfował Peter Sagan, ale o czwartą wygraną, czego nie dokonał jeszcze nikt, Słowakowi będzie bardzo trudno.

Wadecki uchylił się od odpowiedzi na pytanie, kto będzie liderem reprezentacji w wyścigu elity – Majka czy Kwiatkowski.

„Na to pytanie też odpowiem w przyszłym tygodniu. Spotkam się z nimi w niedzielę wieczorem albo w poniedziałek rano. Usiądziemy, porozmawiamy. Będzie doktor, który zrobi ostatnie badania i wszystko będziemy wiedzieli” – dodał Wadecki.

29 września do rywalizacji o medale przystąpią kobiety. W gronie faworytek jest wymieniana Katarzyna Niewiadoma, triumfatorka zakończonego we wtorek nieźle obsadzonego wyścigu Tour de l’Ardeche w południowej Francji.

„Mamy jedną liderkę: Kasię Niewiadomą. Pomagać jej będą wszystkie dziewczyny, łącznie z Gosią Jasińską, która na górskiej trasie powinna wytrwać przy niej najdłużej. Nie ma w kadrze leczącej kontuzję Kasi Pawłowskiej. Wszystkie siły skupimy na wyścigu ze startu wspólnego i dlatego nie wystawimy zawodniczki do jazdy indywidualnej na czas. Chcemy w sobotę odnieść sukces, zwłaszcza że Kasia tego dnia będzie obchodzić 24. urodziny” – powiedział PAP trener kadry kobiet Mariusz Mazur.

Skład reprezentacji Polski:

Elita mężczyzn (szeroki skład): Maciej Bodnar, Paweł Poljański, Rafał Majka (wszyscy Bora-Hansgrohe), Michał Kwiatkowski, Michał Gołaś, Łukasz Wiśniowski (wszyscy Sky), Paweł Cieślik, Łukasz Owsian (obaj CCC Sprandi Polkowice), Maciej Paterski (Wibatech Merx 7R)

Elita kobiet: Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM), Małgorzata Jasińska (Movistar), Anna Plichta (Boels-Dolmans), Marta Lach, Katarzyna Wilkos, Aurela Nerlo (wszystkie Mat Atom Deweloper)

Młodzieżowcy: Filip Maciejuk (Leopard Pro Cycling), Kamil Małecki (CCC Sprandi Polkowice), Jakub Murias (TC Chrobry Scott Głogów), Mateusz Nieboras (JBG-2 Cyrospace), Piotr Pękala (KS Pogoń Mostostal Puławy) i Szymon Tracz (One Pro Cycling)

Juniorzy: Dominik Górak (Warszawski Klub Kolarski), Damian Bieniek (UKS Moto Agbud Steweld Jelcz Laskowice), Damian Papierski (UKS Koźminianka Koźminek), Michał Gałka (UKS Copernicus-SMS Toruń); rezerwowi: Dawid Kuderczak (KLTC Konin), Michał Jaskot (MKS Polkowice), Karol Wawrzyniak (TKK Pacific Nestle Fitness Toruń).

Juniorki: Marta Jaskulska, Wiktoria Kierat (obie BCM Nowatex Ziemia Darłowska), Paulina Pastuszek (TKK Pacific Nestle Fitness Toruń), Dominika Włodarczyk (MLKS Wieluń); rezerwowe: Kinga Kalembkiewicz (KLKS Azalia Brzóza Królewska), Natalia Szymczak (UKS Mróz Jedynka Kórnik).

NIEDZIELA – 23 WRZEŚNIA 2018

10:05 Mistrzostwa Świata, Innsbruck, Austria: WYŚCIG DRUŻYNOWY KOBIET na żywo
TVP Sport HDEurosport 1 HDsport.tvp.plEurosport PlayerIpla

14:35
Mistrzostwa Świata, Innsbruck, Austria: WYŚCIG DRUŻYNOWY MĘŻCZYZN na żywo
TVP Sport HDEurosport 1 HDsport.tvp.plEurosport PlayerIpla

PONIEDZIAŁEK – 24 WRZEŚNIA 2018

10:15 Mistrzostwa Świata, Innsbruck, Austria: JAZDA INDYWIDUALNA NA CZAS JUNIOREK na żywo
*(od 10:55 również w TVP Sport HD)
Eurosport 1 HDEurosport PlayerIplasport.tvp.plTVP Sport HD

14:45 
Mistrzostwa Świata, Innsbruck, Austria: JAZDA INDYWIDUALNA NA CZAS MĘŻCZYZN U23 na żywo
*(od 15:25 również w TVP Sport HD)
Eurosport 1 HDEurosport PlayerIplasport.tvp.plTVP Sport HD

WTOREK – 25 WRZEŚNIA 2018

10:00 Mistrzostwa Świata, Innsbruck, Austria: JAZDA INDYWIDUALNA NA CZAS JUNIORÓW na żywo
*(od 10:55 również w TVP Sport HD)
Eurosport 1 HDEurosport PlayerIplasport.tvp.plTVP Sport HD

14:30 
Mistrzostwa Świata, Innsbruck, Austria: JAZDA INDYWIDUALNA NA CZAS ELITY KOBIET na żywo
*(od 15:25 również w TVP Sport HD)
Eurosport 1 HDEurosport PlayerIplasport.tvp.plTVP Sport HD

ŚRODA – 26 WRZEŚNIA 2018

14:00 Mistrzostwa Świata, Innsbruck, Austria: JAZDA INDYWIDUALNA NA CZAS ELITY MĘŻCZYZN na żywo
Eurosport 1 HDTVP Sport HDEurosport PlayerIplasport.tvp.pl

CZWARTEK – 27 WRZEŚNIA 2018

09:00 Mistrzostwa Świata, Innsbruck, Austria: WYŚCIG JUNIOREK na żywo
*(od 10:25 również w TVP Sport HD)
Eurosport 1 HDEurosport PlayerIplasport.tvp.plTVP Sport HD

15:00 Mistrzostwa Świata, Innsbruck, Austria: WYŚCIG JUNIORÓW na żywo
*(od 16:25 również w TVP Sport HD)
Eurosport 1 HDEurosport PlayerIplasport.tvp.plTVP Sport HD

PIĄTEK – 28 WRZEŚNIA 2018

12:00 Mistrzostwa Świata, Innsbruck, Austria: WYŚCIG MĘŻCZYZN U23 na żywo
*(od 12:25 do 12:35 i od 14:25 również w TVP Sport HD)
Eurosport 1 HDEurosport PlayerIplasport.tvp.plTVP Sport HD

SOBOTA – 29 WRZEŚNIA 2018

12:05 Mistrzostwa Świata, Innsbruck, Austria: WYŚCIG ELITY KOBIET na żywo
*(od 12:05 do 13:05 i od 15:05 również w TVP Sport HD, od 14:00 w Eurosport 1 HD)
sport.tvp.plTVP Sport HDEurosport 1 HDIpla

NIEDZIELA – 30 WRZEŚNIA 2018

09:30 Mistrzostwa Świata, Innsbruck, Austria: WYŚCIG ELITY MĘŻCZYZN na żywo
*(od 09:30 do 10:50, od 11:30 do 12:55 i od 13:05 w także w TVP Sport HD, od 11:45 także w Eurosport 1 HD)
sport.tvp.plTVP Sport HDEurosport 1 HDIpla

 

 

About Adrian Nuckowski

Przede wszystkim pasjonat sportu :)