Piąty Dzień Mistrzostw Świata w Judo – brązowy medal Katarzyny Kłys!

Fantastycznie piątego dnia mistrzostw świata w judo spisała się Katarzyna Kłys. W rosyjskim Czelabińsku Polka po pięknej postawie na przestrzeni całego turnieju sięgnęła po brązowy medal w kategorii do 70 kilogramów. Jest to pierwszy medal dla reprezentanta Polski w mistrzostwach świata […]

Fantastycznie piątego dnia mistrzostw świata w judo spisała się Katarzyna Kłys. W rosyjskim Czelabińsku Polka po pięknej postawie na przestrzeni całego turnieju sięgnęła po brązowy medal w kategorii do 70 kilogramów. Jest to pierwszy medal dla reprezentanta Polski w mistrzostwach świata od 2003 roku. Dzisiejsze złote medale powędrowały do Kolumbijki Yuri Alvear (-70 kg), Brazylijki Mayrii Aguiar (-78 kg kobiet) oraz Greka Ilias Iliadis (-90 kg mężczyzn).

-70 kg kobiet

Kolumbijka Yuri Alvear zdobyła swój trzeci złoty medal w swojej karierze pokonując w finale Japonkę Karen Nun Irę przez Ippon. Wszystkie dzisiejsze zwycięstwa zawodniczki z Ameryki Południowej były pewne i nie ulegało wątpliwości, że to ona w poszczególnych startach była lepszą zawodniczką.  Swój życiowy sukces osiągnęła Katarzyna Kłys zajmując trzecie miejsce. Polka od początku turnieju prezentowała się bardzo dobrze notując kolejne zwycięstwa. Najpierw pokonała Hiszpankę Marię Bernabeu, potem sprawiła dużą niespodziankę pokonując była już wicemistrzynie świata Niemkę Laurę Vargas Koch. Niestety w ćwierćfinale musiała uznać wyższość młodej Chorwatki Barbary Matić, trafiła zatem do walki repasażowych. Tam swoim defensywnym, ale skutecznym stylem walki pokonała Kelitę Zupancic z Kanady i Holederkę Kim Polling, zatem kolejno trzecią i pierwszą zawodniczkę światowego rankingu. Drugi brązowy medal przypadł Kubance Onix Cortez Aldamie, która w swojej walce o brąz pokonała jedyną judoczkę, która w bezpośredniej rywalizacji była lepsza od Kłys – Matić.

-90 kg mężczyzn

Swój kolejny duży sukces osiągnął doświadczony Ilias Iliadis. Urodzony w Gruzji grecki judoka nie miał dzisiaj równych. Cztery z pięciu dzisiejszych walk jego walk zakończyło się przed czasem. W finale, który również zakończył się po wspaniały rzucie ocenionym za który został przyznany został ippon zmierzył się z Węgrem Krisztianem Tothem, dla którego był to drugi większy sukces na międzynarodowej arenie – wcześniej, w tym roku stanął na najniższym stopniu podium w mistrzostwach Europy. Kolejny brązowy medal dla Rosji powędrował za sprawą Kiriła Woprosowa. Drugi brązowy medal w tej kategorii wywalczył Gruzin Varlam Lipertaliani.

-78 kg kobiet

W finale kategorii wagowej do 78 kilogramów na przeciw siebie stanęły Audrey Tcheumeo z Francji i Mayra Aguiar z Brazylii. W ostatecznym rozrachunku po wykonaniu akcji punktującej na waz-ari lepsza okazała się Brazylijka. Osiągnięciem tym poprawiła wynik z mistrzosw świata w Rio de Janeiro, gdzie była trzecia. Dwa trzecie miejsca zajęły Amerykanka Kayla Harrison (mistrzyni olimpijska z Londynu) oraz dwudziestotrzyletniej Anamari Velensek ze Słowenii.

Jutro odbędą się walki w trzech ostatnich kategoriach wagowych – do i powyżej 100 kilogramów mężczyzn oraz powyżej 78 kilogramów kobiet. Jedynym Polakiem, który będzie startował to Maciej Sarnacki (+100 kg).