Sprawność fizyczna a samoobrona

Wielu osobom wydaje się, że jeśli ich kondycja nie jest wystarczająco dobra, nie będą mieć możliwości obronić się przed napastnikiem. Panuje przekonanie, że jedyną skuteczną formą obrony jest… ucieczka. Jak zadbać o kondycję fizyczną i swoje bezpieczeństwo jednocześnie? Czy bronić […]

Wielu osobom wydaje się, że jeśli ich kondycja nie jest wystarczająco dobra, nie będą mieć możliwości obronić się przed napastnikiem. Panuje przekonanie, że jedyną skuteczną formą obrony jest… ucieczka. Jak zadbać o kondycję fizyczną i swoje bezpieczeństwo jednocześnie? Czy bronić się mogą słabsi, mniejsi, wolniejsi?

Sporty walki a samoobrona

Jeśli chcesz zrobić coś dla swojego ciała i jednocześnie poprawić poziom bezpieczeństwa, najprostszym rozwiązaniem będzie uczestnictwo w kursie samoobrony. To nieprawda, że aby poradzić sobie na takich zajęciach, musisz mieć bardzo dobrą kondycję. Ćwiczenia dostosowywane są do poziomu zaawansowania uczestników, ponadto w trakcie np. 3 miesięcznego kursu Twoja sprawność znacznie się poprawi.

Techniki, których instruktorzy uczą podczas kursów, w wielu przypadkach zaczerpnięte są ze sportów walki. Jeśli trenujesz któryś z nich, z pewnością na szkoleniu poradzisz sobie bez problemów. Regularne trenowanie sportów walki to także dobry sposób, aby zachować sprawność i doskonalić techniki poznane podczas kursu samoobrony.

Pamiętaj, że takie szkolenie nie polega tylko na ćwiczeniu ciosów i rzutów. Na kursie dowiesz się, czym według prawa jest samoobrona i jakie środki przymusu bezpośredniego są legalne, a jakie nie.

Legalna pomoc w obronie własnej

Jeśli nie masz czasu na uczestniczenie w treningach lub w kursie albo nie masz pewności co do swojej siły, możesz pomóc swojemu bezpieczeństwu nieco inaczej. Nawet jeśli kurs samoobrony masz już za sobą i sprawność fizyczna to nie problem, możesz zainwestować np. w dobry gaz pieprzowy. Sprawdzi się nie tylko jako środek do obrony przed ludźmi, ale także jako obrona przed psem. Dlaczego warto kupić narzędzie do obrony własnej?

Aby posługiwać się paralizatorem lub gazem pieprzowym nie musisz wykazywać się siłą fizyczną czy niesamowitą sprawnością. Wystarczy jeśli potrafisz odpowiednio szybko zareagować i zachować zimną krew w niebezpiecznych sytuacjach. Jeśli kilka razy poćwiczysz dobywanie i użycie narzędzia, będzie Ci znacznie łatwiej. Dlaczego eksperci do spraw samoobrony najczęściej polecają gazy pieprzowe i paralizatory? To dość tanie narzędzia – gaz można kupić już za około 20 zł, a najtańsze paralizatory za 150 zł. Są łatwo dostępne i na ich zakup nie trzeba mieć zezwolenia, a jedynie ukończone 18 lat.

Pałka teleskopowa

To także środek do samoobrony dostępny bez zezwolenia. Warto ująć ją jednak w osobnej kategorii ze względu na specyfikę używania. Pałką teleskopową mogą bronić się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. To nieprawda, że zarezerwowana jest dla panów – choć może budzić takie skojarzenia, ponieważ do jej użycia potrzeba trochę siły. Ale jeśli kobieta jest wystarczająco sprawna fizycznie, również bez problemu poradzi sobie z obroną przy pomocy pałki teleskopowej.

Pałka teleskopowa działa jak przedłużenie naszej ręki – i to dość spore, bo rozłożona pałka może mieć długość nawet 70 centymetrów. Służy zarówno do zadawania ciosów, jak i ich blokowania. Przy użyciu pałki teleskopowej najważniejsza jest odpowiednia technika. Uderzenia zadane pałką mogą być dla napastnika naprawdę bolesne i skutecznie zniechęcą go do dalszego atakowania. Zanim jednak zdecydujesz się na obronę przy pomocy tego narzędzia, dowiedz się więcej o poprawnej technice. Najlepiej będzie, jeśli przejdziesz odpowiedni kurs i będziesz dużo trenować.

About Nikodem Potocki