Co należy wziąć pod uwagę przewidując wynik meczu?

Przewidywanie wyników meczów to coś, co uwielbia niemal każdy kibic, niezależnie od dyscypliny sportowej. Niech pierwszy rzuci kamień ten, kto nie lubi zakładać się z kolegami o to, kto wygra finał Ligi Mistrzów, czy kto wygra dany mecz Ekstraklasy. Jednak […]

Przewidywanie wyników meczów to coś, co uwielbia niemal każdy kibic, niezależnie od dyscypliny sportowej. Niech pierwszy rzuci kamień ten, kto nie lubi zakładać się z kolegami o to, kto wygra finał Ligi Mistrzów, czy kto wygra dany mecz Ekstraklasy.

Jednak wyniku spotkania nigdy nie da się przewidzieć w stu procentach. Nawet wtedy gdy lider podejmuje na własnym stadionie ostatnią drużynę w tabeli zawsze istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji na boisku.

Piłka nożna jest nieprzewidywalnym sportem, w którym jak już nieraz się okazało, wszystko może się zdarzyć. Przykładem może być triumf Barcelony nad PSG w Lidze Mistrzów w 2017 roku. Pierwszy mecz drużyna z Paryża wygrała aż 4:0. Nawet w najśmielszych snach nikt nie sądził, że zespół z Hiszpanii zdoła pokonać swojego rywala aż 6:1 gwarantując sobie wstęp do dalszej części rozgrywek.

Jest o wiele więcej przykładów takich zwrotów akcji. Jednak dzisiaj skupimy się nad tym, jak poprawnie typować spotkania i trafnie prognozować wyniki meczów.

Skoncentruj się na zdarzeniu, którego wynik chcesz przewidzieć

Jeden z najczęstszych błędów, to skupienie się na zbyt wielu zdarzeniach, które chcemy wytypować. Przypuśćmy, że obstawiamy to, ile goli wpadnie w meczu oraz która drużyna wygra. To błąd, ponieważ próba przewidywania wielu możliwych zdarzeń może przysłonić nam ważne fakty.

Zamiast zajmować się wszystkim, skupmy się na tym, co dla nas najważniejsze. Jeżeli jest to wynik meczu, to pole wyszukiwań wszelkich analiz jest dość mocno zawężone.

Dogłębna analiza spotkania

Nie ma chyba lepszego rozwiązania, aby poprawnie wytypować wynik spotkania niż dogłębne analizy sportowe. Najlepszym źródłem informacji są przeszłe potyczki danej drużyny. Jeżeli widzimy, że jest ona w tzw. „gazie” tzn. że wygrywa wszystkie spotkania jak na zawołanie, to istnieje duże prawdopodobieństwo kolejnej wygranej.

Ważne jest również prześledzenie potyczek danej drużyny ze swoim rywalem w przeszłości. Uzyskamy wtedy informacje jakim wynikiem najczęściej kończyły się te spotkania, czy jedna z drużyn była zdecydowanym faworytem, czy raczej były sobie równe.

Drugą bardzo pomocną kwestią jest zapoznanie się z wszelkimi dostępnymi materiałami, dotyczącymi drużyn oraz samego spotkania. Wpływ na jego przebieg będą miały wszelkie kontuzje piłkarzy, ich słabsza dyspozycja, czy nawet problemy osobiste.

Ważna jest również sama atmosfera w szatni. Każdy, nawet mały zgrzyt w zespole może spowodować, że drużyna będzie grała o wiele słabiej niż zazwyczaj. Ważne jest więc wyszukiwanie informacji tego typu.

About REDAKCJA