Czy zakłady bukmacherskie są w Polsce legalne?

Odpowiedź na tytułowe pytanie od razu pomoże rozwiać większość wątpliwości. Zakłady bukmacherskie są legalne, ale wyłącznie gdy zawieramy je u konkretnych operatorów. Od 2017 roku w Polsce obowiązuje ustawa hazardowa, która mocno wpłynęła na branżę hazardową. Od tamtej pory bukmacher […]

Odpowiedź na tytułowe pytanie od razu pomoże rozwiać większość wątpliwości. Zakłady bukmacherskie są legalne, ale wyłącznie gdy zawieramy je u konkretnych operatorów. Od 2017 roku w Polsce obowiązuje ustawa hazardowa, która mocno wpłynęła na branżę hazardową. Od tamtej pory bukmacher musi posiadać wymaganą licencję Ministerstwa Finansów, aby móc prowadzić działalność. Z niniejszego tekstu dowiecie się, jak wyglądają zakłady bukmacherskie w Polsce i u których bukmacherów możecie grać bez obaw, że robicie to nielegalnie.

Ustawa hazardowa w Polsce

Zakłady bukmacherskie w naszym kraju wyglądają nieco inaczej od kwietnia 2017 roku. Wtedy to w życie weszła nowa ustawa hazardowa, która wywróciła rynek w tej branży do góry nogami. Ustawa o grach hazardowych zezwala na działanie zakładów bukmacherskich, ale jednocześnie określa warunki na jakich miałoby się to odbywać. Od tamtego momentu stało się jasne, co jest legalne, co niedozwolone oraz jakie będą kary w razie niezastosowania się do nowych przepisów. Z tego względu polski rynek opuściło wielu zagranicznych bukmacherów, którzy do tej pory nie zamierzają się na nim pojawić. Regulamin nakazywał bowiem m.in. posiadanie siedziby na terenie Polski, co wykluczyło legalność wielu zagranicznych operatorów. Do tego doszły ograniczenia podatkowe, z którymi sobie nie poradzili. Zostali więc tylko ci, którzy są w stanie pozwolić sobie na prowadzenie takiej działalności w Polsce.

 

Legalni bukmacherzy w naszym kraju

Każdy operator, który ma zezwolenie od Ministerstwa Finansów jest legalnym bukmacherem. Ich celem jest przyciągnięcie nowych graczy, a najlepiej zachęcić ich przy pomocy specjalnych bonusów na start. Bukmacherzy oferują na przykład freebety bez depozytu, dzięki którym możesz zawierać zakłady bez wpłacania własnych pieniędzy. Poza tym możemy liczyć również na bonusy zależne od naszych wpłat czy też zakłady bez ryzyka. Pakiety powitalne legalnych bukmacherów są na pewno godne uwagi i warto im się przyjrzeć. Do najpopularniejszych legalnych bukmacherów należą STS, Fortuna, Forbet, Betclic i Totolotek. Do tego grona aspirują mocno LV Bet, BETFAN oraz TOTALbet, a przecież grono legalnych firm bukmacherskich jest znacznie większe. Niedawno do branży dołączyły takie marki jak Noblebet, BetX i Superbet, a w najbliższej przyszłości pojawi się na rynku także bukmacher Fuksiarz.

Lista nielegalnych bukmacherów

Pomimo prób i usilnego blokowania nielegalnych operatorów na terenie Polski, niektórzy gracze wciąż decydują się na grę u tych bukmacherów. O konsekwencjach za chwilę, ale na razie uściślijmy tych, u których stawianie zakładów w Polsce jest nielegalne:

 • Betsson,
 • BWIN,
 • bet-at-home;
 • Bet365;
 • Unibet;
 • Parimatch;
 • Betfair;
 • 1XBET;
 • Uralbet;
 • Gamebookers;
 • Betsafe;
 • Sportingbet;
 • Betway;
 • William Hill;

Lista mogłaby być jeszcze dłuższa, ale wymienieni zostali ci najpopularniejsi, którzy wciąż przewijają się jako przyjmujący zakłady od polskich graczy nielegalnie. Najlepiej trzymać się z daleka od wyżej wymienionych bukmacherów, by uniknąć wszelkiego rodzaju nieprzyjemności.

Graj legalnie i odpowiedzialnie

Zakłady bukmacherskie zawieraj tylko o legalnych operatorów. Wykaz wszystkich informacji znajdziesz na stronie Ministerstwa Finansów, więc łatwo będzie się zapoznać z najważniejszymi informacjami. Decyzje o uchwaleniu nowej ustawy hazardowej nie odbiły się jednak wyłącznie na bukmacherach. Jak się można było domyślić, część odpowiedzialność spadła również na graczy. Najgorzej, że na tych, którzy chcą grać zupełnie legalnie. Od każdego zakładu bukmacher musi odprowadzać podatek, jednak tylko pośrednio, bo w rzeczywistości koszty ponoszą gracze. Po prostu stawki ich zakładów są pomniejszane o odpowiednią kwotę i oddawanej państwu. Podobnie mają się sprawy w przypadku wysokich wygranych. Po przekroczeniu pułapu 2280 złotych, część wygranej również przechodzi w ręce rządzących. Pomimo tych utrudnień warto jednak grać tylko legalnie i mieć czyste sumienie. Jeśli zdecydujesz się złamać prawo, musisz się liczyć z konsekwencjami. Gra u nielegalnych operatorów może skutkować utratą wszystkich wygranych oraz grzywną w wysokości nawet kilkuset tysięcy złotych. Zachęcamy więc do odpowiedzialnej gry.

About REDAKCJA