Rękawice bramkarskie – który model wybrać?

fot.

Pozycja bramkarza stanowi najtrudniejszą i obarczoną najmniejszą możliwością popełnionych błędów. Za błędy golkipera płaci zazwyczaj cały zespół utraconą bramką, co może mieć niebagatelny wpływ na końcowy wynik meczu. Dlatego aby zminimalizować ryzyko wystąpienia błędów należy zadbać o detale, takie jak jakość oraz odpowiedni dobór rękawic.

Podstawowy podział rękawic

Rękawice bramkarskie można podzielić na dwie zasadnicze grupy:

  1. Treningowe – przeznaczone do treningu. Ich część chwytna charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Jest ona wykonana z pianki soft, która doskonale chwyta piłkę.
  2. Meczowe – rękawice bardzo wysokiej jakości, które zachowują swoje właściwości chwytne w każdych warunkach atmosferycznych. Idealnie przytrzymują piłkę w rękach bramkarza zarówno podczas meczu w znacznym słońcu jak i w trakcie ulewy. W przypadku rękawic meczowych ich część chwytna wykonana jest z lateksu. Są one jednak dość miękkie i przy częstej eksploatacji dość szybko się ścierają.

Należy podkreślić, iż zaprezentowany powyżej podział rękawic coraz bardziej się zaciera z uwagi na fakt, iż bramkarze do treningu używają coraz częściej swoich starych rękawic meczowych. Chodzi o to, aby zarówno na treningu jak i podczas meczu grać w rękawicach o tym samym kroju, które są dopasowane w taki sam sposób. Ponadto ma to również ogromny wpływ na komfort gry oraz czucie piłki przez bramkarza.

Podział rękawic ze względu na ich krój

Rękawice można również podzielić ze względu na ich ich krój. Można tutaj wyróżnić trzy podstawowe kategorie:

  1. Rękawice o kroju FLAT – jest to obecnie jeden z najpopularniejszych modeli rękawic, które są bardzo chętnie wybierane przez bramkarzy. Rękawice posiadają zewnętrzne szwy, natomiast pomiędzy piankami znajduje się materiał, który je ze sobą łączy. Ten rodzaj rękawic jest głównie przeznaczony dla początkujących golkiperów. Nie są one zbyt drogie, są wytrzymałe, a dzięki prostej budowie w razie rozprucia można je naprawić samodzielnie. Modele, gdzie został wykorzystany materiał siateczkowy zapewniają dobrą wentylację i przewiewność w trakcie gry i treningu. Jednak z uwagi na dość luźny krój rękawic ich odpowiednie dopasowanie do dłoni może stwarzać problemy.
  1. Rękawice o kroju ROLLFINGER – jest to krój polegający na obszyciu pianką dookoła palca, dzięki czemu znacznie zwiększa się część chwytna rękawic. Tego typu propozycja stanowi doskonałe rozwiązanie dla bramkarzy o mniejszych dłoniach, jednak w przypadku jakichkolwiek usterek nie można ich naprawić samodzielnie. Rękawice są bardzo wygodne i komfortowe oraz niezwykle popularne.
  2. Rękawice typu NEGATIVE – panele boczne rękawic zostały zszyte z pianką za pomocą szwów wewnętrznych. Dzięki temu zabiegowi rękawice znacznie lepiej przylegają do dłoni, są znacznie lepiej dopasowane oraz zapewniają lepsze czucie piłki. Ponadto zabieg ten zwiększa również powierzchnię chwytną oraz zapewnia wysoki poziom wygody. Jednak rękawice typu negative są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a także duże naprężenie pianki na palcach oraz słabą wentylację.

Rodzaje pianek

Odpowiednio dobrany rodzaj pianki to kolejny aspekt, jaki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru rękawic dla siebie. W tym wypadku wybór jest dość szeroki, jednak poniżej można znaleźć podział pianek z uwagi na te najpopularniejsze:

  1. Pianka SOFT – ten model będzie doskonałą opcją dla amatorów oraz osób, które dopiero próbują swoich sił jako bramkarze. Dzięki przystępnej cenie oraz wysokiemu stosunkowi ścieralności do chwytności będą one fantastyczną opcją dla każdego.
  1. Pianka SUPERSOFT I LATEKS – rękawice tego typu przeznaczone są głównie na mecze z uwagi na wysokie właściwości ścieralne. Idealnie sprawdzają się w suchych warunkach, jednak nie nadają się do gry na sztucznych nawierzchniach.
  2. Pianka  Z DUŻĄ DOMIESZKĄ LATEKSU NATURALNEGO – idealne rękawice meczowe, które doskonale sprawdzają w praktycznie każdych warunkach atmosferycznych. Takie rękawice są najczęściej stosowane przez bramkarzy grających na najwyższych poziomach rozgrywkowych.

https://futbolsport.pl/bramkarstwo/rekawice-bramkarskie