Zalety i wady bycia freelancerem — najważniejsze informacje

Freelancing może, ale nie musi, być wart zainteresowania z Twojej strony, w zależności od kilku istotnych czynników. Odkryj wszystkie jego zalety i wady.

Praca niezależna: wszystkie zalety i wady

W dzisiejszym artykule chcemy Ci zaprezentować wszystkie pozytywy i wady bycia freelancerem. Dowiedz się zatem, co może być dla Ciebie dobre, a co raczej trudne w tej coraz powszechniejszej formie pracy. Ogólnie rzecz biorąc, bycie freelancerem może być doskonałą alternatywą dla osób niepracujących lub chcących udoskonalić swoje doświadczenie zawodowe. Oczywiście alternatywą może być bukmacher lub hazard internetowy, jak choćby w Hitnspin online casino, ale dziś skupimy się jednak na zarabianiu pieniędzy w tradycyjny sposób.

Jest jednak kilka pozytywnych i negatywnych punktów, które musisz zrównoważyć, aby podążać tą ścieżką. Oto częste pytanie w dzisiejszych czasach: czy warto pracować jako freelancer? W coraz bardziej połączonym świecie, pełnym możliwości samozatrudnienia, wielu specjalistów rozważa porzucenie formalnego zatrudnienia i rozpoczęcie życia jako freelancer — lub nawet pracę w obu trybach.

Pozytywne strony bycia freelancerem

Pierwszym krokiem jest lepsze poznanie tematu oraz poznanie staranności i specyfiki tego typu pracy. W końcu bycie freelancerem w niektórych przypadkach się naprawdę opłaca, ale zawsze wymaga uważnego planowania przed zmianą. W tym artykule przeanalizujemy zalety i wady tego wyboru, aby pomóc każdemu, kto ma tego typu rozterki, w podjęciu decyzji.

Kontakty

Jedną z głównych zalet bycia freelancerem jest właśnie możliwość nawiązywania kontaktów z różnymi firmami i profesjonalistami. W końcu im więcej masz klientów, tym lepiej. Dostaniesz więcej miejsc pracy, a jeśli stracisz któreś z nich, nie nadszarpnie to tak bardzo Twojego budżetu. Ta różnorodność — zarówno jeśli chodzi o kontakty, jak i pracę — sprawia również, że freelancerzy rzadko cierpią na nudę, jak ma to miejsce w przypadku niektórych pracowników, którzy spędzają całe dnie, wykonując te same zadania.

O tak, pamiętasz, kiedy byłeś zatrudniony i robiłeś coraz więcej zadań i projektów, nie zarabiając za nie ani grosza nic więcej? Cóż, u freelancerów ten problem praktycznie znika. W końcu nie pracują oni na podstawie umowy o pracę. Im więcej pracy, tym więcej pieniędzy. Wyjątki zawsze się zdarzają, ale taka jest reguła.

Elastyczne godziny pracy

Kolejną wspaniałą rzeczą jest posiadanie elastycznych harmonogramów. Na przykład, jeśli robisz lub myślisz o zrobieniu studiów magisterskich z zajęciami popołudniowymi, możesz połączyć jedno z drugim. Wskazówka dotyczy również osób, które mają małe dzieci lub muszą zaopiekować się chorym krewnym/przyjacielem. Nie wspominając już o tym, że jeśli będziesz pracować w domu, nie będziesz musiał sterczeć w korkach po dwa razy dziennie!

Doświadczenie

Kolejną zaletą bycia freelancerem, zwłaszcza dla osób dopiero rozpoczynających karierę, jest możliwość uzupełnienia swojego CV tym doświadczeniem. Możesz przedstawić siebie jako freelancera i zaprezentować swoje główne działania prowadzone w tym okresie. To pokazuje, że nie stałeś w miejscu i nie przestałeś się uczyć i rozwijać, zwłaszcza jeśli świadczona praca leży w Twojej specjalizacji. Jako wolny strzelec prawdopodobnie będziesz mieć bardzo różnorodne zajęcia i będziesz w stanie zgromadzić dużo wiedzy w krótkim czasie.

Negatywne strony pracy jako freelancer

Aby nie było tak różowo, praca na własną rękę ma także istotne wady. Oto niektóre z nich:

  • Niestabilność finansowa. Jednym z głównych punktów jest niestabilność finansowa. W jednym miesiącu możesz zarobić dużo, a w następnym prawie nic. Nie będziesz mógł liczyć także na trzynastą pensję i płatny urlop. Nie będziesz mieć również firmowego planu zdrowotnego. A ta kwestia elastycznych godzin pracy może również działać na Twoją niekorzyść.

  • Będziesz bardziej samotny. Nikt nie zapuka do Twojego biurka i nie powie, że przepracowałeś już wystarczająco dużo i czas wracać do domu. Musisz sam wiedzieć, kiedy przestać pracować. Mówiąc „sam”, możesz czuć się samotny, gdy nie masz kolegi z biurka obok, z którym możesz porozmawiać lub gdy przestajesz otrzymywać zaproszenia na kawę, happy hour lub firmowe imprezy integracyjne.

  • Płatności. Kolejną kwestią wartą uwagi jest sposób, w jaki firmy będą wynagradzać Twoją pracę. Niektóre wymagają posiadania oficjalnie zarejestrowanej firmy i otrzymywania płatności jako osoba prawna. Inne z łatwością dokonają płatności na rzecz osoby fizycznej. Przed przyjęciem pracy sprawdź te informacje, a także zniżki (podatek dochodowy, NIP, REGON itp.), które będą miały zastosowanie do Twoich zarobków. Wykonaj kalkulację, aby sprawdzić, czy warto się w to bawić, czy też lepiej wybrać coś innego.

Więcej o tym, jak być freelancerem

Najważniejszymi zaletami bycia freelancerem są:

  • Elastyczność: freelancerzy mają większą elastyczność w swoim harmonogramie pracy. W zależności od obszaru działalności istnieje możliwość wyboru, kiedy i gdzie pracować, co pozwala lepiej pogodzić pracę z życiem osobistym i mieć swobodę definiowania własnych harmonogramów.

  • Różnorodność projektów: freelancerzy mogą pracować nad wieloma projektami i z różnymi klientami — chyba że umowa o pracę wymaga od nich wyłączności. Może to zapewnić różnorodne doświadczenia i możliwość ciągłego uczenia się nowych rzeczy.

  • Niezależność: freelancer jest swoim własnym szefem. Potrafi samodzielnie podejmować decyzje, definiować własne wytyczne i mieć pełną kontrolę nad pracą.

  • Potencjał zarobkowy: w niektórych przypadkach freelancerzy mają możliwość zarobienia więcej niż w tradycyjnej pracy. Freelancer może ustalać ceny usług, a jeśli będzie na nie duże zapotrzebowanie, może je podnieść.

Natomiast najważniejsze wady z bycia freelancerem to:

  • Niepewność finansowa: dochody z freelancingu mogą być nieregularne, szczególnie na początku. Nie zawsze można zagwarantować stały przepływ projektów i mogą zdarzać się okresy, gdy specjalista ma mniej pracy lub nie ma jej wcale. Dlatego ważne jest, aby mieć dobre planowanie finansowe.

  • Odpowiedzialność administracyjna: freelancer jest odpowiedzialny za zarządzanie własnym biznesem. Może to być skomplikowane i czasochłonne, chyba że zlecisz te czynności na zewnątrz (biuru podatkowemu), jeśli to możliwe.

  • Brak świadczeń i stabilności: w odróżnieniu od tradycyjnej pracy, freelancing nie wiąże się z takimi świadczeniami, jak ubezpieczenie zdrowotne, płatny urlop, 13-tka czy składki emerytalne — w tym drugim przypadku ważne jest, aby rozważyć, czy praca w roli wolnego strzela mieści się w kategoriach mikroprzedsiębiorcy, co pozwoli Ci uzyskać dostęp do ewentualnych korzyści.

  • Konieczność ciągłego poszukiwania klientów: profesjonalista musi często wyszukiwać i pozyskiwać nowych klientów, aby zapewnić stały przepływ pracy. Może to wymagać dodatkowego wysiłku w zakresie marketingu i sprzedaży.

Freelancing rzeczywiście może być tego wart dla wielu profesjonalistów, ale ważne jest, aby przygotować się (w tym finansowo) do tego typu pracy. Ponadto na 99% będziesz musiał założyć własną działalność (firmę), aby oferować usługi innym firmom, ponieważ będziesz musiał wystawić wtedy fakturę — w przeciwnym razie narażasz się na problemy prawne! Niemniej jednak ma on swoje zalety i wady. Powyżej przedstawiliśmy najważniejsze z nich, zatem uzyskałeś w ten sposób punkt zaczepienia do dalszych rozważań na temat sensowności decyzji o przerzuceniu się na tę formę pracy!

About Nikodem Potocki