ZIO Soczi 2014: Walka panczenistów o medale na antenach Telewizji Polskiej!

Podczas Zimowych Igrzyska Olimpijskich w Soczi łyżwiarze szybcy rywalizować będą o dwanaście kompletów medali. Jest to jedna z tych  dyscyplin, w której bacznie będziemy obserwować zmagania Polaków, gdyż nie są oni pozbawieni szans w walce o najwyższe cele. Transmisje z […]

Podczas Zimowych Igrzyska Olimpijskich w Soczi łyżwiarze szybcy rywalizować będą o dwanaście kompletów medali. Jest to jedna z tych  dyscyplin, w której bacznie będziemy obserwować zmagania Polaków, gdyż nie są oni pozbawieni szans w walce o najwyższe cele. Transmisje z zawodów na antenach Telewizji Polskiej.

Zawody odbywać się będą na torze w Adler- Arienie, na których w 2013-nastym roku odbyły się Mistrzostwa Świata na dystansach. Niestety po Igrzyskach planowana jest rozbiórka toru łyżwiarskiego i przemienienie hali w targowisko.  W Soczi zaprezentują się zawodnicy z dwudziestu trzech państw, w tym również Polacy. W skład naszej kadry weszli Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska, Zbigniew Bródka, Sebastian Druszkiewicz, Konrad Niedźwiecki, Artur Nogal, Jan Szymański i Artur Waś.

500 m

Z pewnością 500 m jest ulubionym dystansem Azjatów, którzy wiążą z nim duże nadzieje.  Zawodniczka z Korei Południowej Lee Sang-Hwa bezsprzecznie przeważa w Pucharze Świata. Zdołała ona pokonywać wszystkie konkurentki w siedmiu z ośmiu rozegranych zawodów. Broni ona również złotego medalu wywalczonego w Vancouver.   Podobnie jak przed rokiem na Mistrzostwach Świata jej główną rywalką powinna być Beixing Wang z Chin. Gospodarze liczą natomiast na Olgę Fatkulinę. Zawodniczka ta doskonale łączy występy na 500 m z tymi na 1000 m. Na drugim z tym dystansów rok temu tryumfowała. Nie można też zapomnieć o dwóch Amerykankach – Heather Richardson i Brittany Bowe. Wśród panów w Vancouver również tryumfował zawodnik Koreański Mo Tae-bum, jednak po piętach będą depczą mu zawodnicy z Japonii Keiichiro Nagashima i Joji Kato. Spośród Europejczyków do walki o medale powinni wmieszać się silni Holendrzy- Jan Smeekens oraz bracia Mulderowie (Ronald i Michel). Na tym dystansie wystąpią Nogal i Waś. Wasiowi w swojej karierze udało się stanąć na podium zawodów Pucharu Świata (w Herenveen na początku 2012/2013), jednak po kontuzji, która po tym osiągnięciu mu się przytrafiła ciężko przewidzieć na co go stać w Soczi.

1000 i 1500m

Na dystansie 1000 metrów zawodniczki, które powinny się liczyć w walce o medale zostały już wspomniane odnośnie rywalizacji na dwukrotnie krótszym dystansie. Z tymże, że tu najwięcej można się spodziewać po Amerykankach Bowe i Richardson. Znajomość toru będzie chciała wykorzystać Fatkulina. W tej konkurencji zamieszać mogą również Holenderki szczególnie Lotte van Beek. U panów natomiast zawodników, którzy mogą walczyć o medal można wymienić co najmniej dziesięciu. Świetną formę w tym roku prezentuje Shani Davis, jednak tor w Soczi jest dużo wolniejszy od jego ulubionych obiektów. Niespodziewanie rok temu mistrzem świata został Denis Kuzin z Kazachstanu, tuż zanim uplasował się faworyt na 500 m Tae-bum. Dobrze zaprezentował się Bródka, któremu do medalu zabrakło zaledwie 0,15 sekundy. 1500 m to dystans, na którym powoli do głosu powinni dochodzić zawodnicy z Holandii. Wystarczy powiedzieć, że w sezonie 2012/2013 w klasyfikacji tej konkurencji w czołowej szóstce były, aż pięć Holenderek. W tym miejscu warto wspomnieć o dużym sukcesie Katarzyny Bachledy-Curuś w tym roku. Najbardziej doświadczona Polska na ostatnich przed Igrzyskami zawodach PŚ w Berlinie wywalczyła swoje pierwsze w karierze podium (drugie miejsce). W rywalizacji mężczyzn na 1500 m polscy kibice mogą mieć spore nadzieje z występami Zbigniewa Bródki i Konrada Niedźwieckiego. Bródka w ostatnich dwóch sezonach kilkukrotnie stawał na podium Pucharu Świata. Niedźwiecki natomiast kilkukrotnie się o nie ocierał. Jednak podobnie jak na dystansie 1000 m kandydatów do najwyższych laurów jest sporo. Wybitnie na torze w Soczi prezentuje się  Denis Yuskov, któremu podczas tegorocznych Mistrzostw Rosji ustanowił rekord toru. Groźni mogą być też Davies, Belg Bart Swings, Holendrzy Mark Tuitert czy Koen Verweij. Holandia zgłosiła również jedną z największych gwiazd łyżwiarstwa szybkiego Svena Kramera, wydaję się jednak że on przede wszystkim będzie się liczył na dwóch najdłuższych dystansach.

3000 m i 5000 m kobiet oraz 5000 m i 10000 m mężczyzn

Główną faworytką walki zarówno na 3000 i 5000 m jest czeska mistrzyni Martina Sablikova. O ile na krótszym z tych dystansów szansę na podjęcie rękawic powinna mieć Ireen Wust z Holandii czy weteranka Claudia Pechstein (pięciokrotna złota medalistka Igrzysk) z Niemiec. To na 5000 m jej porażka byłaby wręcz nie do pomyślenia i taka niespodzianka mogłaby nawet zostać okrzyknięta jedną z największych sensacji w Soczi.  U panów Holendrzy nie mieliby nic przeciwko powtórce klasyfikacji z ostatnich Mistrzostw Świata, na których w ich ręce nie wpadł jedynie brązowy medal na 5000m. Sven Kramer z pewnością będzie pamiętał o przygodzie z Vancouver, gdzie na 10000m pomylił okrążenia, przegapił moment zmiany toru i zamiast zdobyć złoto ostatecznie został zdyskwalifikowany.

Biegi drużynowe

Zarówno wśród kobiet i mężczyzn głównymi faworytami do zwycięstwa są zawodnicy z Holandii. Należy jednak pamiętać, że system pucharowy stosowany na Igrzyskach różni się od tego z zawodów Pucharu Świata, czy Mistrzostw Świata, gdzie liczy się czas tylko jednego biegu. Z tego względu może dojść do niespodziewanych wydarzeń na tafli toru łyżwiarskiego w Soczi.  Polskim drużynom często udawało się zajmować miejsca na podium ważnych imprez.  Zwłaszcza wiązanie nadziei na medal naszych pań wydaję się rzeczą uzasadnioną.  Polki dwukrotnie z rzędu były na podium MŚ, zajmują również aktualnie drugie miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata. Ich głównymi rywalkami do medali, oprócz Holenderek powinny być Japonki, Kanadyjki i być może Koreanki. Do oszacowania szans drużyny męskiej należałoby poczekać do rozlosowania par, ale również oni są w stanie zagrozić ekipą Korei Południowej, USA czy Norwegii.

górny pasek

SOBOTA – 8 LUTEGO 2014

12:15 Zimowe Igrzyska Olimpijskie: 5000 M MĘŻCZYZN na żywo
TVP 1 HDsport.tvp.pl
Komentarz: Piotr Dębowski (z Rosji)
Studio: Maciej Jabłoński

NIEDZIELA – 9 LUTEGO 2014

12:30 Zimowe Igrzyska Olimpijskie: 3000 M KOBIET na żywo
*(w TVP 2 od 12:40, w TVP 1 od 13:20)
TVP Sport HD sport.tvp.plTVP 2 HD TVP 1 HD
Komentarz: Piotr Dębowski (z Rosji)
Studio: Paulina Chylewska / Maciej Kurzajewski

PONIEDZIAŁEK – 10 LUTEGO 2014

13:45 Zimowe Igrzyska Olimpijskie: 500 M MĘŻCZYZN na żywo
*(w TVP 2 i TVP Sport od 16:40)
TVP 1 HD sport.tvp.plTVP 2 HD TVP Sport HD
Komentarz: Piotr Dębowski (z Rosji)
Studio: Jacek Kurowski

WTOREK – 11 LUTEGO 2014

14:30 Zimowe Igrzyska Olimpijskie: 500 M KOBIETna żywo
*(w TVP 2 od 14:45)
sport.tvp.pl TVP Sport HDTVP 2 HD
Komentarz: Piotr Dębowski (z Rosji)
Studio: Maciej Kurzajewski

ŚRODA – 12 LUTEGO 2014

15:05 Zimowe Igrzyska Olimpijskie: 1000 M MĘŻCZYZN na żywo
TVP 1 HD sport.tvp.pl
Komentarz: Piotr Dębowski (z Rosji)
Studio: Jacek Kurowski

CZWARTEK – 13 LUTEGO 2014

15:50 Zimowe Igrzyska Olimpijskie: 1000 M KOBIET na żywo
sport.tvp.pl TVP Sport HD
Komentarz: Piotr Dębowski (z Rosji)

SOBOTA – 15 LUTEGO 2014

14:15 Zimowe Igrzyska Olimpijskie: 1500 M MĘŻCZYZN na żywo
sport.tvp.plTVP 2 HD
Komentarz: Piotr Dębowski (z Rosji)
Studio: Maciej Kurzajewski

NIEDZIELA – 16 LUTEGO 2014

14:50 Zimowe Igrzyska Olimpijskie: 1500 M KOBIET na żywo
*(w TVP Sport od 15:55)
TVP 1 HD sport.tvp.pl TVP Sport HD
Komentarz: Piotr Dębowski (z Rosji)
Studio: Jacek Kurowski

WTOREK – 18 LUTEGO 2014

14:05 Zimowe Igrzyska Olimpijskie: 10000 M MĘŻCZYZN na żywo
*(w TVP Sport od 16:10)
TVP 1 HD sport.tvp.pl TVP Sport HD
Komentarz: Piotr Dębowski (z Rosji)
Studio: Paulina Chylewska

ŚRODA – 19 LUTEGO 2014

14:15 Zimowe Igrzyska Olimpijskie: 5000 M KOBIET na żywo
*(w TVP Sport od 15:50)

TVP 1 HD sport.tvp.pl TVP Sport HD
Komentarz: Piotr Dębowski (z Rosji)
Studio: Maciej Jabłoński

PIĄTEK – 21 LUTEGO

14:30 Zimowe Igrzyska Olimpijskie – 1/4 finału: WYŚCIGI DRUŻYNOWE KOBIET I MĘŻCZYZN na żywo
*(w TVP 1 i TVP Sport od 15:15)
TVP 1 HD sport.tvp.plTVP 2 HD TVP Sport HD
Komentarz: Piotr Dębowski (z Rosji)
Studio: Maciej Jabłoński

SOBOTA  – 22 LUTEGO 2014

14:20 Zimowe Igrzyska Olimpijskie – FINAŁY: WYŚCIGI DRUŻYNOWE KOBIET I MĘŻCZYZN na żywo
TVP 1 HD sport.tvp.pl
Komentarz: Piotr Dębowski (z Rosji)
Studio: Jacek Kurowski

górny pasek

About Bartosz Mierzwa